V okolí Ostravice se lze vydat na běžky většinou po lesních cestách. Hřebenové tůry zde nejsou, nicméně výhledy na horská panoramata a krásná příroda tento nedostatek mnohonásobně vyváží.

Neupravované trasy

Skalka leží u asfaltové lesní cesty vedoucí kolem Smrku (1276 m.n.m.) ve výšce 500 - 900 m.n.m. Délka trasy je 20 km. Je možná i odbočka do smrkového sedla, kde lze pohodlně dojít až do výšky 1150 m.n.m. Výhledy na přehradu a slovenské hory.

Upravované trasy

Název

Vzdálenost

Délka tratí

Lysohorská magistrála

6 km

28,5 km

Ondřejník

10 km

34,5 km

Bílá

17 km

53 km

Pustevny

25 km

55 km

Lysohorská magistrála

Trasa 1A: Papežov - Zimný - Lysá hora – trasa je dlouhá 8,5 km.
Trasa 1B: Albínovo náměstí - Malenovický kotel - Ivančena - Labažky - Zimný - Lysá hora – trasa je dlouhá 13 km.

Trasa 1A:
Vede z Papežova na Zimný a odtud na vrchol Lysé hory – trasa je dlouhá 8,5 km. Start je v lokalitě Vyššní Mohelnice –Krásná, kde mohou běžkaři zaparkovat osobní automobil na malém parkovišti přímo u výchozího traťového úseku. Na tomto místě se nachází rovněž autobusová zastávka.

Trasa 1B:
Vede z Albínova náměstí Malenovickým kotlem na Ivančenu, dále na Labažky, Zimný a na vrchol Lysé hory – trasa je dlouhá 13 km. Nástup na běžeckou trasu je nejlepší od hotelu P. Bezruč, kde je velké parkovišti` i autobusová zastávka nebo od hotelu Rajská bouda, rovněž je zde velké parkovišti` i autobusová zastávka. Odtud se mohou běžkaři vydat po značené cesti` k traťovému úseku Ivančena nebo k výchozímu úseku Albínovo náměstí. Vzdálenost přístupových cest z parkoviště k běžecké trase v oblasti Malenovického kotle je cca 1,5 km.

Trasa 1C:
Vede z Bílého kříže přes rozcestí Pod Surovcem, dále na Visalaje, Křížové cesty, Muroňku a Pasičky, kde se dá napojit na trasu 1A směr Lysá hora – trasa je dlouhá 7 km. Nástup na běžeckou trasu je nejlepší z Papežova na trase 1A, po 4 km je odbočka na trasu 1C. V Papežově je možné zaparkovat auto. Další nástup na trasu je z Visalají, kde je parkoviště, autobusová zastávka i občerstvení a posledním nástupem na trasu je Bílý kříž, kde je možné se také občerstvit.

Celková délka tras je 28,5 km.

Občerstvení:

Hospůdka U Veličků:

Út-Pá 10.00-18.00, So 10.00-22.00, Ne 10.00-19.00

Pod trasou 1B

Dřevjanka U Zbuja:

Po 12.00 – 22.00, Út. – Čt 12.00 – 23.00, Pá, So 12.00 – 24.00, Ne 12.00 – 22.00

U začátku trasy 1B

Bufet Šantán:

7.00-17.00

Na vrcholu Lysé hory

Chata Lysá hora:

8.00-20.00

Na vrcholu Lysé hory

Zajímavosti:
Ivančena – kamenná mohyla, památka na skauta V. Čermáka a jeho kamarády, popravené fašisty 24.4.1945 v Těšíně. Tento den je uznávaný jako Den skautů na celém světě. Lysá hora je nejvyšší horou Moravskoslezských Beskyd. Na jejím vrcholu se nachází televizní vysílač a meteorologická stanice, chata horské služby. Z vrcholu je výhled na Malou i Velkou Fatru, Z+V Tatry, Martínské hole…

Kliknete prosim!

Rekreační středisko Skalka - Ostravice

RS Skalka rekreační středisko levné ubytování Ubytování pokoje Ubytování apartmá Ubytování chaty Stanování Stravování Restaurace Pentagon Grilování, ohniště Výlety Relaxace Koupání Sport, zábava Cyklistika, cyklotrasa Koně, jízdárna Voda, sjíždění řeky Lyžování, vleky, lanovky, sjezdovky Běžky, běžecké trasy Lyžařské kurzy Skiareál Objednávka Ceník ubytování a stravování Rezervace ubytování a stravování Plánek, mapa, popis cesty Podmínky rezervace Kontakt Propagace Fotogalerie Akční slevy  Spolupráce Reference Beskydhost Firma Hledat ubytování